manifesto diziler kitaplar yazarlar kategoriler arama iletişim
     
 
 
diziler
edebiyat
şiir
sinema
inceleme

yeni çıkanlar
BİR YADİGAR EJDER KİTABI - Erhan Tuncer
UZAYDA PİKNİK - Arkadi ve Boris Ştrugatski
KİRAZ MEVSİMİ ve SİNEMA BİLETİ - Hakan Savaş

çok satanlar
ENDOKTRİNASYON VE TÜRKİYE'DE TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ - Serdar Kaya
POSTMODERNİZM - Fredric Jameson
YENİ KARA FİLMLER - Selda Tan Özdemir

yayın programı
NİRENGİ KİTAP'TAN ÇAĞRI> - TÜRK SİNEMASI ARAŞTIRMALARI
RETHINKING THE QUR'AN Towards a Humanistic Hermeneutic - Nasr Hamid Ebu Zeyd
READING THE BOSS: Interdisciplinary Approaches to the Works of Bruce Springsteen - Roxanne Harde (Editor), Duncan A. Campbell (Editor)

 
 

 
Dergah Dergisi - Suavi Kemal YAZGIÇ [Derkenar], 2008-07-01

TÜRK ŞİİRİ 2007

Türk Şiiri 2007’nin de yayınlanmasıyla Hakan Arslarıbenzer’in imza attığı yıllık sayısı üçe ulaşmış oldu, Böylece daha önce Büyükharf Yayınları’ndan çıkan Arslanbenzer’in yaptığı yıllıklar bu sene Nirengi Kitap aracılığıyla okurlarıyla buluşurken istikrarını da odaya koymuş oldu. Bu tarz yayınlar bir kez ortaya konularak yetinilecek çalışmalar değil. Yıllar içinde devam ederek kendi değerlerini ve belirliyiciliklerini ortaya koyan, bir biri- kim oluşturdukça belge olma vasfı artan kitaplar. Arslarıbenzer’in yıllığının üçüncü kitaba ulaşmış olması, onun da kendi çalışmasının devam edeceği yönündeki irade beyanını daha da kuvvetli bir şekilde ifade ettiğinin açık göstergesidir.

Yıllık çalışması her şeyden önce bu alanda varolan bir zihniyet tekelinin tekerine çomak sokması bakımından çok önemlidir. Türk şiiri hakkında söz söyleme makamında olan, kendinde bunu gören insanların iktidar tekeli dışında yer alan ve diğerlerinden farklı olarak “Türk Şiiri” ibaresiyle isimlendiren Arslanbenzer’in yıllığının varlığı zaman içinde diğer yıllıkları hazırlayanların üzerinde de etkili olacağını ve bunun hayırlı gelişmelere vesile olabileceğini düşünüyorum.

Daha önce de yazmıştım, Hakan Arslanbenzerin yıllığı “sistematiği” ile şiire emek vermenin ne demek olduğunu gösteren bir çalışma. Geçen seneden farklı olarak bu sene Arslanbenzer “II. Yeni bölümüne yer vermemiş. Tabii Arslanbenzer’in bileceği bir şey ama kim bilir belki gelecek sene de “60 Kuşağına” yer vemez. Bu da şürin güncel fotoğrafını çekme amacını taşıyan yıllığı sırf adet yerini bulsun diye "protokol" cetveline çevirmekten uzak tutar. Bu sene sistematik şöyle: 1960 Kuşağı, Ara Kuşak, 1980 Kuşağı, Yeni Hece Şiiri, Neo-Epik Şiir, Yeni Biçimci Şiir ve Bireyseller... Arslanbenzer’in 1992 doğumlu 16 yaşındaki Murat Şahin’e verdiği değer bile “protokol” adamı olmadığını göstermeye yeter bence. Burada illa vurgulamam gereken bir şey var: Şahin için “zar atmıyor” Arslanbenzer, tam tersine dengeli ve eleştirel bir tutumla dikkatleri onun üstüne çekiyor Arslanbenzer’in gerek kuşaklar gerekse de tek tek şairler ve şiirleri hakkında yaptığı değerlendirmeleri bir buzdağının su üzerinde görünen kısmı gibi değerledirebiliriz. (Ayrıca sözünü tartarak ve sakınmadan kullandığını belirtelim. Msl: İsmet Özel değerlendirmesi). Her biri uzun bir eleştirel mesaiye dayanan “rastgele” kurulmamış bu cümlelerin arka planlarını okuyacağımız daha kapsamlı yazılardan oluşan Dünyaya Saldıran Şair gibi Arslanbenzer kitaplarının yayınlanması zannediyorum ki bu tespitimin havada durmadığını daha netlikle ortaya koyacaktır (Hakan Arslanbenzer’in bir süredir yayınlayacağını duyurduğu "İmgenin Ölümü" adlı kitabını da tam da bu sebeple bekliyorum.)

Hakan Arslanbenzer’in önümüzdeki yıllarda da bu çalışmayı sürdürmesi Türk şiirini hem güncel anlamda hem de ileride edebiyat tarihçilerinin geriye dönüp bakacağı “eleştirel” belgeler bulabilmesi bakımından hayati önem taşımaktadır Şiirin bugününü tartmak ve tartışmak isteyenler Ayslanbenzer’in seçimlerine katılmasalar bile onun yıllığını dikkate almak zorunda kalacakiar. Çünkü bunca "emek-yoğun" bir çalışmayı görmezden gelme lüksünü giderek daha az göze alabileceklerdir.

 
 
 
   
İLGİLİ KİTAPLAR

Farkında mısınız? Hakan Arslanbenzer'in iki yıldır çıkardığı şiir yıllıkları Türk şiirinin damarlarını açıyor.
Arslanbenzer, bu üçüncü yılda da aynı heyecan ve kararlılıkla yoluna devam ediyor. Bu büyük yol, büyük Türk şiirine gidiyor.

devamı...
   
İLGİLİ KİŞİLER

Hakan Arslanbenzer

Şair, eleştirmen, editör, çevirmen. 1971 Kars doğumlu. Ankara Atatürk Anadolu (1990) ve İstanbul İngilizce Öğretmenliği (2006) mezunu.

Matbu uğrakları, Dergah, Şehrengiz, Atlılar, Huruç, Kılavuz ve Fayrap. Şehrengiz (1997), Atlılar (2000-2005) ve Fayrap'ın genel yayın yönetmeni.

Neo-epik şiir görüşünü ortaya attı. Bunun verimleri olarak; Reis'in Kara Merhemi (1997, Dergah Yayınları), Şehidet'in Erken Günlerini Anarak (1998, Dergah Yay.) ve Namus ve Başka Şiir

devamı...
   
 
kategoriler
bilimkurgu
din
felsefe
göstergebilim
kadın çalışmaları
edebiyat
| tüm kategoriler
 

eleştiri / tanıtım
ÜÇÜNCÜ ADAMLARA SELAM OLSUN!
2014-11-09
“SİNEMA BİR GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞIYOR”
2013-02-01
MANDALİNA KABUĞUNUN KOKUSU FİLM ELEŞTİRİSİ İÇİN ÖLÇÜT OLUR MU?
2013-02-01
YÜZEYDEN DERİNE: FİLDİŞİ KUYU ÜZERİNE
2012-08-02
KARA FİLMLER, MODERN DÜNYANIN DERİN GÖLGELERİ
2012-07-02
FİLDİŞİ KULE DEĞİL, FİLDİŞİ KUYU!
2012-07-02