manifesto diziler kitaplar yazarlar kategoriler arama iletişim
     
 
 
diziler
edebiyat
şiir
sinema
inceleme

yeni çıkanlar
BİR YADİGAR EJDER KİTABI - Erhan Tuncer
UZAYDA PİKNİK - Arkadi ve Boris Ştrugatski
KİRAZ MEVSİMİ ve SİNEMA BİLETİ - Hakan Savaş

çok satanlar
ENDOKTRİNASYON VE TÜRKİYE'DE TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ - Serdar Kaya
POSTMODERNİZM - Fredric Jameson
YENİ KARA FİLMLER - Selda Tan Özdemir

yayın programı
NİRENGİ KİTAP'TAN ÇAĞRI> - TÜRK SİNEMASI ARAŞTIRMALARI
RETHINKING THE QUR'AN Towards a Humanistic Hermeneutic - Nasr Hamid Ebu Zeyd
READING THE BOSS: Interdisciplinary Approaches to the Works of Bruce Springsteen - Roxanne Harde (Editor), Duncan A. Campbell (Editor)

 
 
 
Hakan Arslanbenzer: "Şiire Bakalım, Tek Tek şiirlerin üzerimizdeki Etkisine.."
GERÇEK HAYAT

"Türk Şiiri 2007", senin 2005 yılından bu yana sürdürdüğün "Türk Şiiri" yıllıklarının bu seneki kitabı. Bir şair ve eleştirmen olarak sürdürdüğün bu saygıdeğer çabayla gerçekleştirmek, başarmak istediğin meseleyi soracağım öncelikle. Yani, başta Yapı Kredi yıllığı olmak üzere bir miktar yıllık, antoloji, seçki falan yayınlanır her yıl. Bunların nesini beğenmiyorsun da "Türk Şiiri 2005" ve "Türk Şiiri 2006"dan sonra "Türk Şiiri 2007" ile ka . . .

 
devamı...
 
YILLIK VAKTİ
MİLLİYET KİTAP - Necmiye ALPAY

Her yılın ilk yarısı şiir yıllıldarının yayımlanmavaktidir. Bu yılkiler de Şeref Bilsel ile Cenk Gündoğdu'nun hazırladığı 'Şiir Defteri'nin çıkmasıyla tamamlanmış oldu. 'Şiir Defteri'nin kapağında 2008 tarihi var; diğerlerinin kapağında ise, geleneğe uygun bir biçimde, 2007 denmiş.
Yıllıklann ansildopedik bölümler dışında az çokfarklı değerlendirme ve beğenilerle hazırlandığmı belirtmek herhalde gerekmiyordur. Belirgin özellikler konusunda . . .

 
devamı...
 
SİNEMASAL DERGİSİNDEN SEÇME YAZILAR
KÜL ÖYKÜ GAZETESİ

Sinemasal yazılar kitap fikri nerden çıktı?

BURAK BAKIR:Aslında uzun zamandır, Sinemasal’da çıkmış olan tüm yazıları internet ortamına aktarmayı düşünüyorduk. Ama bu hep ileri bir tarihe ertelendi. Nirengi yayınları, Sinemasal’dan seçme yazılar fikrini ortaya atınca, sanal ortamdansa ele avuca gelen bir kitap fikri daha hoş geldi ve 1. Cildini çıkarmayı başardık. Şimdi, muhtemelen önümüzdeki sonbahar ya da kış ayları içinde, İkinci c . . .

 
devamı...
 
TÜRK ŞİİRİ 2007
Dergah Dergisi - Suavi Kemal YAZGIÇ [Derkenar]

Türk Şiiri 2007’nin de yayınlanmasıyla Hakan Arslarıbenzer’in imza attığı yıllık sayısı üçe ulaşmış oldu, Böylece daha önce Büyükharf Yayınları’ndan çıkan Arslanbenzer’in yaptığı yıllıklar bu sene Nirengi Kitap aracılığıyla okurlarıyla buluşurken istikrarını da odaya koymuş oldu. Bu tarz yayınlar bir kez ortaya konularak yetinilecek çalışmalar değil. Yıllar içinde devam ederek kendi değerlerini ve belirliyiciliklerini ortaya koyan, bir biri- . . .

 
devamı...
 
AMERİKAYA KİMSE BÖYLE ÖFKE DUYMADI
YENİ ŞAFAK KİTAP - Gülhan DOĞAN

[ İsmail Kılıçarslan'ın “Amerika Sen Busun” adını taşıyan kitabında, Amerika'ya duyulan öfkeyi, modern hayatın çıkmazlarını ve şair olma hallerini anlatırken yeni nesil Müslümanlara sesleniyor. ]

İsmail Kılıçarslan'ın yeni kitabı “Amerika Sen Busun” raflardaki yerini aldı. Amerika'ya öfkeli olduğunu söyleyen genç yazar, “Hrant'ı öldüren Türkiye'deki Amerika'dır. Diyarbakır'da 10 yaşındaki çocuklara Molotof attıran da, o çocu . . .

 
devamı...
 
PASTÖRİZE TEKTİP SÜT YA DA HOMOJENİZE İNSAN SÜRÜSÜ İMALATI: PAKETLENMİŞ SOSYALİZASYON
http://antiotoridan.blogspot.com

Kitap, insan-eğitim-modernite ve tektipleştirme-kitle yönetimi ana başlıkları altında pastörize kitle üretimini incelemekte olup, ev hanımlarının üç günde, ev beylerinin iki günde, akademisyenlerin bir ikindi vaktinde keyifle sözlük kullanma gereği duymadan okuyabilecekleri açıklıkta ve akıcılıkta 254 sayfadan müteşekkil; devlet adamları ve emir kullarının anlamalarını imkansız kılan bir İNSAN DİLİ'yle yazılmıştır.

Gülsüm İnek' e ithafen. . . .

 
devamı...
 
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİN CAN DAMARI EĞİTİM
Murat Güzel. Star, Açık Görüş Eki

Serdar Kaya, otoriter eğitimden, lider kültüne şanlı tarih propagandalarından kolektif kimlik oluşturma ve ötekileştirme stratejilerine kadar birçok farklı alanda Türkiye’de uygulanan toplumsal mühendislik projelerini çözümlüyor.

Darbeler, toplumsal kısıtlamalar, yasa ve yasaklarla birlikte Türk toplumunun sürekli gündeminde “toplum mühendisliği”. Geniş kitleleri kalıplar içine sokmak, herkesin aynı zihniyet kalıplarını kullanarak düşünmesini . . .

 
devamı...
 
EĞİTİM ÜZERİNE
TASFİYE DERGİSİ Sayı:26 - Beytullah Emre ÖNCE (Söyleşi)

Beytullah Emrah Önce: Kitabınızda hakim zihniyetin kalıplarını kırarak bağımsız düşünebilmek için, öncelikle farkına varmadan içselleştirdiğimiz değerler kümesinin deşifre edilmesi gerektiğini ifade ediyorsunuz. Türkiye’deki milli eğitim sistemi, makbul vatandaşlarının hangi değerleri içselleştirmesini amaçlıyor?

Serdar Kaya: En basit ve en zor soru bu aslında… Sorunun basit kısmı zaten herkesin malumu: “Türk eğitim sistemi sizden ( . . .

 
devamı...
 
ENDOKTRİNASYON ve TÜRKİYE'DE TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ
Rüştü Hacıoğlu, Tasfiye Dergisi, Sayı: 26

“İnsan kaynakları” terkibi hayatlarımızı usulca işgal ettiğinden beri, olan bitene anlam vermekte zorlandığımızı da hisseder gibi oluyoruz; “kaynak materyali” sayılmaktan ya da daha doğru ifadesiyle “yabancılaşmaktan” sıyrılıp insanlığımızla baş başa kalabildiğimiz anlarda. Ve böylesi anlarımızda hazreti googıl’a “nedir insan kaynakları?” sorusunu yönelttiğimizde usulca tırnaklarını götürüyor dudaklarına ve hafifçe ısı . . .

 
devamı...
 
ENDOKTRİNASYON ve TÜRKİYE'DE TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ
Mehmet Yılmaz, derindusunce.org

Kemalizmin tarih sahnesinden silinmeye yüz tuttuğu şu günlerde bizi yeni sorunlar bekliyor. Neden? Çünkü Türkiye’deki fanatik Kemalistleri ya da milliyetçi solcuları eleştirirken sürekli içine düşülen bir hata var. Özellikle MÜTEYEDDİN / İSLÂMCI /MÜSLÜMAN gençlerin yakasını bırakmayan bir saplantı bu: Osmanlı fetişizmi. “En uzağa biz gittik, en çabuk da biz döndük, en güzel saksafonu Osmanlılar çalardı” şeklinde özetlenebilecek bu kolektif kibir nere . . .

 
devamı...
 
İLKOKUL BİZİ KÖLELEŞTİRİR
Tuğba TEKEREK, Taraf Gazetesi

"Batılıların herşeyden önce ‘Türk’ olarak algıladıkları bir kişidir. Aynı şekilde kendisini Türkler ‘Anglo-Sakson’, Kemalistler ‘AKP yanlısı’, İslamcılar ‘liberal’, liberaller de ‘demokrat’ olarak algılarlar. Halbuki site yazarı, bu kavramların çoğunun anlamını bilmemekte ve kendisini sadece ‘siyasetbilimci’ olarak tanımlamaktadır.”

İnternet sitesi www.derinsular.com’da kendisini böyle anlatan Serdar Kaya kimlik meseleleri üze . . .

 
devamı...
 
KARA FİLMİN UNUTULMASI ZOR KARAKTERLERİNE ÖVGÜ
HAYAL PERDESİ SİNEMA DERGİSİ, Sayı:24, Barış SOYDAM

Selda Tan Özdemir sekiz yıl önce Kara Filmler (Altıkırkbeş Yayınları) ismiyle kara film sinemasını kendine has üslubuyla yorumlayarak, tür üzerine rehber niteliği taşıyan bir çalışmaya imza atmıştı. Özdemir geçtiğimiz günlerde, bu çalışmanın “genişletilmiş hali” olarak da yorumlanabilecek Yeni Kara Filmler (Nirengi Kitap) kitabını çıkardı. Yazarın yeni kitabında, ilk kitaba oranla kara filmlerin kavramsal çerçevesinin biraz daha genişletilerek, filml . . .

 
devamı...
 
YENİ KARA FİLMLER
SİNEMA DERGİSİ, Sayı: 2011-07

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan ve sektörün çeşitli kollarında görev yapan Selda Tan Özdemir`in kaleme aldığı Yeni Kara Filmler, Nirengi Kitap tarafından yayımlandı.

2003`de Altıkırkbeşten çıkmış Kara Filmler: Neo Noir'dan Future Noir'a
adlı bir kitabı daha bulunan Özdemir yeni eserini Martin Scorscse'nin Noir Atmosferi, Kara Filmin Kara Komedyenleri: Coen Kardeşler, David Lyneh`in Grote . . .

 
devamı...
 
NİHAN KAYA İLE "FİLDİŞİ KUYU" ÜZERİNE
Derkenar Programı, TRT1

Nihan Kaya TRT1 ekranlarında yeni kitabı "Fildişi Kuyu" üzerine konuşuyor.

izlemek için tıklayın... . . .

 
devamı...
 
FİLDİŞİ KUYU'DA BİR NİHAN KAYA
kitaphaber.com, K. Özkan DAĞ

Hepimiz biliriz kelimelerin aslında uydurma işaretlerden oluştuğunu; bu işaretlere yüklenen seslerin ve anlamların onları kelime haline getirdiğini. Toplumumuzda “sanatçı” kelimesine yüklenen anlamın ne olduğuna baktığımızda da “sanat”ın nerede olduğunu anlarız.

Bu sonu gelmez tartışmaya neden girdik? Girdik, çünkü Nihan Kaya sanatın gerçekte ne olduğunu, sanatçının, edebiyatçının özelliklerini, edebiyat ile hayat arasındaki ilişkiyi ya . . .

 
devamı...
 
KARA FİLMLER, MODERN DÜNYANIN DERİN GÖLGELERİ
okuryazar.tv, Murat HOCAOĞLU

‘Varoluşa Fırlatıldık Biz’ bölümüyle başlayan kitabın ilk cümleleri, kara film üzerine düşünmeye başlarken bize eşsiz bir yol haritası verir gibi… “Onlar, kirli, çürük ve adi bir dünyanın sancılarını beyazperdeye taşıdılar. Yaşam kötü, güvenilmez ve acımasızdı. Kanlı, gerilimli, yüksek dozda kötülüğün esip kavurduğu; gölgeleri, siluetleri keskin, derin bir dünya idi film noir… Suçluların, gangsterlerin, sahtekârların, katillerin, kanu . . .

 
devamı...
 
FİLDİŞİ KULE DEĞİL, FİLDİŞİ KUYU!
dunyabizim.com, Meryem UÇAR

Öykü ve romanlarından tanıdığımız Nihan Kaya'nın Fildişi Kuyu isimli yeni kitabı, nihayet raflarda yerini aldı.

Nihan Kaya'nın Gizli Özne, Türkiye Yazarlar Birliği Öykü Ödülü'nü alan Çatı Katı, Buğu ve Disparöni isimli dört kurmaca eseri bulunmakta. Bu dört eser psikolojik derinliği olan öykü ve romanlardan oluşuyordu. Kaya'nın beşinci kitabı Fildişi Kuyu, öncekilerden farklı olarak, edebiyat, psikoloji ve kadın ekseninde yazılmış b . . .

 
devamı...
 
YÜZEYDEN DERİNE: FİLDİŞİ KUYU ÜZERİNE
Sadık KOÇ, Fayrap, Ocak

Romancı Nihan Kaya’nın Fildişi Kuyu başlıklı denemeleri geçtiğimiz aylarda Nirengi Kitap’tan çıktı. Kitap alt başlıkta da görüleceği gibi edebiyat, psikoloji ve kadın meselelerine yöneliyor. Bu yöneliş yüzeysel değil ama yüzeyde olanı da dikkate alan, ele aldığı konulara derinden bakan bir anlayışa sahip. Bu derinlik özelliği bizzat yazılar üzerinden görülebileceği gibi yazıların sonunda verilen kaynakçaya da bu anlamda bakılabilir.

Nihan . . .

 
devamı...
 
YAZAR FİLDİŞİ KULEYE ÇIKMIYOR, FİLDİŞİ KUYUYA İNİYOR
Suavi Kemal Yazgıç, Gerçek Hayat Dergisi

Makalelerinizden oluşan yeni kitabınızın 2006′da çıkmasını bekliyorduk. 2006 ve sonrasında kitap Üç Köşeli Yazılar adıyla duyuruldu. Üç Köşeli Yazılar neden ve nasıl Fildişi Kuyu oldu?

Üç Köşeli Yazılar başlığında geçen üç köşe, bildiğiniz gibi, edebiyat, psikoloji ve kadın. Bu üçü arasında asıl belirleyici olan, edebiyat ve psikoloji. “Kadın” temasının ise, kitaptaki zıtlıkların birliği açısından, kadın-erkek karş . . .

 
devamı...
 
“SİNEMA BİR GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞIYOR”
Elif Şahin HAMİDİ, Remzi Kitabevi Gazetesi

Akademisyen Hakan Savaş, “Sinema ve Varoluşçuluk” kitabının ardından “Kiraz Mevsimi ve Sinema Bileti” adlı ikinci kitabıyla sinema üzerine söz söylemeye devam ediyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Çağdaş Edebiyat ve Sinema, Felsefi Eleştiri ve Sanat, Metin Yazımı, Film Eleştirisi, Sanat Felsefesi ve Estetik dersleri veren Savaş, Onat Kutlar’a dair özlemini, yazarak dindirmeye çalışmış. Ve yazarak biriktirdiklerinden bu kitap oluşm . . .

 
devamı...
 
ÜÇÜNCÜ ADAMLARA SELAM OLSUN!
Akşam Gazetesi, Haftasonu, Arzu AKYOL

Hayatını Türk sinemasının bir kenara itilmiş, kıymeti bilinmemiş ‘3. adamları’ ve ‘3. kadınları’na adamış genç sinemacı Erhan Tuncer ‘Bir Yadigâr Ejder Kitabı’ yazdı. Türk sinemasının unutulmaz karakter oyuncusu Yadigâr Ejder’in doğumundan vefatına kadar hayatının tüm detaylarını anlatan kitap sinemamızın 100. yılında 3.adamlara ve kadınlara bir selam niteliği taşıyor.

Erhan Tuncer hayatını Türk sinemasının bir kenara it . . .

 
devamı...
 
MANDALİNA KABUĞUNUN KOKUSU FİLM ELEŞTİRİSİ İÇİN ÖLÇÜT OLUR MU?
Selda Tan ÖZDEMİR, Sinematek Dergi, Sayı:10

Sinema sanatı ile varoluşçuluğu buluşturan; çağdaş insanın kendini arayışının izini felsefede ve sinemada süren “Sinema ve Varoluşçuluk” kitabının yazarı Hakan Savaş, geçtiğimiz aylarda “Kiraz Mevsimi ve Sinema Bileti” adlı kitabını çıkardı. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümü filmlere, ikinci bölümü edebiyat, şiir ve felsefenin sinemayla ilişkisine, son bölümse aralarında Onat Kutlar, Nijat Özön, Yusuf Kurçenli, Bergman ve Antonioni’ni . . .

 
devamı...
 
   
kategoriler
bilimkurgu
din
felsefe
göstergebilim
kadın çalışmaları
edebiyat
| tüm kategoriler
 

eleştiri / tanıtım
ÜÇÜNCÜ ADAMLARA SELAM OLSUN!
2014-11-09
“SİNEMA BİR GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞIYOR”
2013-02-01
MANDALİNA KABUĞUNUN KOKUSU FİLM ELEŞTİRİSİ İÇİN ÖLÇÜT OLUR MU?
2013-02-01
YÜZEYDEN DERİNE: FİLDİŞİ KUYU ÜZERİNE
2012-08-02
KARA FİLMLER, MODERN DÜNYANIN DERİN GÖLGELERİ
2012-07-02
FİLDİŞİ KULE DEĞİL, FİLDİŞİ KUYU!
2012-07-02